Jak wyczyścić aparat
Najpierw i przede wszystkim przeczytaj instrukcję obsługi swojego aparatu (jeśli jej nie masz, znajdziesz w internecie). W niej wszystko powinno być napisane. Jeśli masz wątpliwości, czytaj dalej.
Na obiektywie możesz mieć filtr ochronny, oznaczony na przykład skrótem UV. Jeśli jest dobrej jakości i nie psuje zdjęć (to na inny temat), możesz go zostawić na stałe i w ten sposób chronić przednią soczewkę obiektywu. Aparat z zewnątrz oraz przednią soczewkę (lub filtr ochronny) najlepiej czyścić gumową gruszką kupioną w aptece (jak największą). Nigdy nie używaj sprężonego powietrza, bo możesz uszkodzić aparat (zwłaszcza gdy czyścisz w środku, dojdziemy do tego). Trudniejsze zabrudzenia potraktuj szmatką z mikrofibry lub taką do okularów kupioną u optyka. Jeszcze trudniejsze zabrudzenia możesz usunąć płynem do czyszczenia optyki – odrobinę płynu najpierw nałóż na wspomnianą szmatkę. Soczewki i filtry czyścimy od centrum do brzegów, w linii prostej (nie robimy kółek).
Aparat wewnątrz (po zdjęciu obiektywu) czyścimy nieco inaczej, a przede wszystkim bardzo ostrożnie. Zanim zdejmiesz obiektyw, usiądź wygodnie w czystym pomieszczeniu bez przeciągu. Po zdjęciu obiektywu nie kieruj aparatu do góry, żeby ne nałapać do środka pyłków. Obiektyw może leżeć, byle się nie sturlał ze stołu (możesz położyć go na jakiejś szmatce). Wewnętrzną soczewkę czyścimy tak jak zewnętrzną, tylko bardzo ostrożnie. Gumową gruszką, a jeśli to nie pomoże, to dopiero wtedy optyczną szmatką bez płynu lub z płynem (odrobiną płynu!). Gdy używasz gruszki, trzymaj obiektyw lub aparat w dół, tak żeby pyłki spadały, a nie wpadały z powrotem. Jeśli Twój aparat to lustrzanka, to po zdjęciu obiektywu zobaczysz lustro. Nie dotykaj go niczym innym, jak specjalnym pędzelkiem do czyszczenia optyki lub rogiem szmatki optycznej, żeby usunąć te pyłki, których nie udało się usunąć gruszką. Usuwanie zabrudzeń z lustra za pomocą szmatki z płynem wymaga wprawy i delikatności, ten etap raczej zostaw specjaliście. Jeśli podniesiesz lustro (patrz instrukcja aparatu) lub Twój aparat to tzw. „bezlusterkowiec”, zobaczysz migawkę. Migawki nie dotykaj nigdy i niczym. Jeśli czegoś nie da się usunąć z niej gruszką, oddaj aparat do serwisu. Gdy otworzysz migawkę, odsłonisz matrycę aparatu (patrz instrukcja Twojego modelu). Matrycy też nie wolno niczym dotykać. Jeśli nie pomogą dmuchnięcia gruszką (aparat trzymaj otworem w dół, pamiętasz?), lepiej oddaj aparat do serwisu na czyszczenie.
Zaufane serwisy fotograficzne bez problemu znajdziesz w internecie (Google, fora fotograficzne) lub możesz spytać nas. Jeśli nie masz żadnego w pobliżu, możesz wysłać aparat kurierem itp., oczywiście najpierw upewnij się, że dany serwis rzeczywiście jest godny zaufania (opinie w internecie, zwłaszcza na forach foto).
Podpowiedź: zabrudzenia widoczne na zdjęciach znajdują się zazwyczaj bezpośrednio na matrycy aparatu. Spróbuj przedmuchać matrycę gruszką zgodnie z instrukcją aparatu lub powyższym opisem. Zabrudzenia znajdujące się na soczewkach obiektywu są widoczne na zdjęciach mało albo wcale (chyba że umażesz całą soczewkę wazeliną). Zabrudzenia widoczne w wizjerze znajdują się albo w wizjerze, albo na matówce (nad lustrem), albo na lustrze i nie są nigdy widoczne na zdjęciu.