Jaką kartę pamięci kupić?
Zakup karty pamięci może przyprawić o ból głowy. Prawdopodobnie chcesz kupić po prostu najszybszą i najbardziej pojemną kartę, jaka pasuje do Twojego aparatu. Patrzysz na oznaczenia na kartach pamięci i… nie wiesz o co chodzi. Widzisz kilka-kilkanaście różnych ikonek, cyferek, literek, większość z nich nie wiadomo co oznacza, a do tego jeszcze czyhają po drodze pułapki, których nie widzisz, bo producent i autor oznaczeń „sprytnie” namieszał w tym wszystkim. Po przeczytaniu naszego poradnika wszystko stanie się jasne (a jeśli nie, to napisz do nas koniecznie lub zostaw komentarz!).
Rodzaj karty
Rodzaj karty poznasz po kształcie. Najpopularniejsze dziś karty pamięci to karty SD. Czasem (w starszych „profesjonalnych” aparatach) możesz spotkać karty CF, dziś zastępowane przez XQD, a w niedalekiej przyszłości także CF Express. My zajmiemy się kartami SD.
UHS-I / UHS-II
Sprawdź w instrukcji aparatu, który z tych dwóch standardów pasuje do gniazda lub gniazd pamięci. W niektórych aparatach dwa gniazda mogą obsługiwać różne standardy, a nawet rodzaje kart (Nikon D850 na przykład przyjmuje karty SD oraz XQD). Sony A7III w jednym gnieździe SD ma standard UHS-I, a w drugim UHS-II. A w Fuji X-T3 oba gniazda obsługują UHS-II. Spójrz na nasze karty przykładowe: SanDisk ma rzymską jedynkę, a Lexar rzymską dwójkę – to właśnie oznaczenie UHS. Możesz też sprawdzić liczbę styków – UHS-II ma dodatkowy rząd. Prawdopodobnie nie będzie to dla Ciebie super ważny parametr, ale warto wiedzieć, że karta UHS-II włożona w gniazdo UHS-I będzie działał po prostu tak jak UHS-I. Ale jeśli w przyszłości zmienisz aparat na taki, który obsługuje UHS-II, być może nie popełnisz błędu kupując taką kartę już teraz, nawet jeśli na razie nie wykorzystasz w pełni jej możliwości. Pamiętaj tylko, że samo kupienie karty UHS-II (nawet jeśli aparat obsługuje ten standard) nie gwarantuje jeszcze uzyskania super prędkości.
Pojemność
Prawdopodobnie chcesz kupić jak najpojemniejszą kartę. Weź pod uwagę bezpieczeństwo: jeśli zapisujesz zdjęcia / filmy tylko na jedną kartę, może lepiej kupić więcej, ale mniej pojemnych kart? Jeśli jedna zn ich się zepsuje, stracisz mniej zdjęć lub filmów.
Oznaczenie pojemności to liczba z dopiskiem GB, czyli np. 32 GB – 32 gigabajty. Przy okazji rozwiązuje się kolejna zagadka w oznaczeniach kart SD, chodzi o napis:
- SD – Secure Digital – pojemność od 128 MB do 2 GB
- SDHC – Secure Digital High Capacity – pojemność od 4 GB do 32 GB
- SDXC – Secure Digital Extended Capacity – pojemność od 64 GB do 2 TB
- SDUC – Secure Digital Ultra Capacity – pojemność ponad 2 TB do 128 TB
Jak widzisz, ten napis w sumie nie ma żadnego praktycznego znaczenia dla Ciebie. Ważne, że napisali, ile GB ma karta pamięci. A ile GB potrzebujesz? To zależy od aparatu i od tego, czy robisz zdjęcia, czy filmujesz. Dla przykładu: Karta 32 GB pozwala Nikonowi D750 zapisać około 500-1000 zdjęć w formacie RAW, a nawet od 5000 do 16500, jeśli przejdziesz na format JPG (konkretna liczba zależy od dodatkowych ustawień). Jak widzisz, niezły rozrzut. Musisz więc wykonać pracę domową, sprawdzić (Google), ile miejsca zajmuje zdjęcie (lub minuta filmu) w danym formacie, rozdzielczości itd. w Twoim aparacie i obliczyć.
Prędkość odczytu / prędkość zapisu
Tu panuje prawdziwy bałagan. Ale po kolei.
Po pierwsze, musimy sprawnie posługiwać się dwoma jednostkami: bitami i bajtami. Jeden bajt to 8 bitów. Bit oznaczamy małą literą „b”, a bajt wielką literą „B”. Czyli jeśli na przykład aparat zapisuje film z prędkością 200 Mbps lub Mb/s (czyli megabitów na sekundę), to znaczy, że potrzebujesz kartę pamięci o minimalnej szybkości zapisu 25 MB/s (megabajtów na sekundę).
Po drugie, musimy odróżniać prędkość zapisu i prędkość odczytu. Producenci zazwyczaj chwalą się tą, która jest większa i najczęściej jest to prędkość odczytu. Nasze przykładowe karty mają odpowiednio 90 MB/s (SanDisk) i 150 MB/s (Lexar). I jest to właśnie prędkość odczytu, czyli jak szybko (teoretycznie…) możesz zgrać zdjęcia i filmy z takiej karty na komputer. Pomińmy, że jest to maksymalna prędkość, w praktyce i tak nieosiągalna (zwłaszcza jeśli użyjesz niewłaściwego czytnika kart itd.). Na marginesie: napis „1000x” na karcie Lexar także oznacza 150 MB/s. Skąd to się wzięło? Kiedyś przyjęto, że prędkość 1x będzie oznaczać prędkość odczytu płyty CD audio, czyli 150 KB/s. Jeśli pomnożysz to przez 1000, wyjdzie właśnie 150 MB/s. Ale zostawmy już prędkość odczytu, bo Ciebie pewnie bardziej interesuje prędkość zapisu, a zwłaszcza minimalna prędkość zapisu.
Prędkość zapisu, czyli to, co interesuje nas najbardziej
Po trzecie więc – minimalna prędkość zapisu jest podawana w rozmaitych formach i do tego mogą one być umieszczone na karcie obok siebie „na wszelki wypadek”.
Najstarsze oznaczenie to „C” i liczba umieszczona wewnątrz tego „C” (na naszych kartach C10). Zanim producenci porzucili ten typ oznaczania, doszli do 10 (10 MB/s). Co ciekawe, to oznaczenie znajdziesz nawet na kartach, które mają większą minimalną prędkość zapisu, jak nasze dwie przykładowe. Bez sensu? Cóż… Idźmy dalej.
„U” – i liczby umieszczone wewnątrz tego „U” (na naszych kartach U3) oznaczają odpowiednio minimum 10 Mb/s (to samo co C10) lub 30 MB/s. Obie nasze przykładowe karty spełniają ten warunek. Czyli jeśli na karcie widzisz jednocześnie C10 i U1, oznacza to 10 MB/s. Jeśli widzisz C10 i U3, to C10 możesz zignorować, a karta osiąga minimum 30 MB/s przy zapisie. Oznaczenie „U” porzucono jeszcze szybciej, niż „C”, dlatego są tylko dwa.
„V” – to najnowszy standard oznaczania, minimalna prędkość zapisu dla video (odnosi się też do zapisu zdjęć oczywiście, ale dla filmowania jest o tyle ważniejsza, że głupio jest nagrywać film „po kawałku”, gdy karta jest zbyt wolna). Zaczyna się od V6 (6 MB/s), a na naszej przykładowej karcie SanDisk widnieje V30, co oznacza, że minimalna prędkość zapisu to 30 MB/s (czyli to samo, co U3). Najszybsze dziś karty osiągają 90 MB/s (V90).
Całość zgrabnie podsumowuje tabelka, którą znajdziesz na stronie SD Association:
W tym poradniku pominiemy występujące na kartach pamięci oznaczenia A1, A2 (niebawem A3), które odnoszą się do określania prędkości kart używanych przez aplikacje w urządzeniach mobilnych.
Podsumowując
Najbardziej wyeksponowana na karcie prędkość podawana w MB/s to zazwyczaj prędkość odczytu (i zazwyczaj jest większa od prędkości zapisu). Przy czym jest to prędkość maksymalna, w praktyce odczyt będzie raczej wolniejszy.
Interesująca nas minimalna prędkość zapisu oznaczana jest na kilka sposobów, ale Ciebie prawdopodobnie najbardziej będzie interesowała wartość „V” (zwłaszcza do filmowania).
A skąd masz wiedzieć, z jaką prędkością aparat zapisuje na karcie zdjęcia lub filmy? Jeśli nie znajdziesz tej informacji w menu aparatu czy instrukcji, musisz odrobić kolejną pracę domową i przejrzeć internet poszukując testów prędkości zapisu dla danego aparatu i różnych kart.
Podamy Ci jeden przykład, dla aparatu Fuji X-T3 i filmowania. X-T3 w ustawieniach filmowania wyświetla informację, z jaką prędkością będzie się odbywał zapis video dla danych ustawień, od 50 do 400 Mbps. Załóżmy, że wybrane przez Ciebie ustawienia powodują, że zapis odbywa się z prędkością 400 Mbps (czyli 50 MB/s, bo 400 / 8 = 50), a w aparacie jest nasza przykładowa karta SanDisk. Karta ma oznaczenie U3 / V30, czyli gwarantuje zapis z minimalną prędkością 30 MB/s (czyli 240 Mbps, bo 30 * 8 = 240). I teraz widzisz, że nasza karta jest za wolna do nagrywania z taką prędkością. Musisz więc zmienić ustawienia tak (np. zmniejszyć rozdzielczość filmu itp.), żeby zejść poniżej 240 Mbps (czyli 30 MB/s). Żeby móc w pełni wykorzystać możliwości filmowe tego aparatu, musisz kupić kartę pamięci z gwarantowaną minimalną prędkością zapisu przynajmniej 50 MB/s (czyli 400 Mbps). Gdy rozejrzysz się w sklepach zobaczysz, że będzie to karta oznaczona V60 (60 MB/s). Oczywiście będzie droższa, ale to inna sprawa…
Poniżej zamieszczamy listę – ściągawkę, która pozwoli Ci zawęzić wybór karty. Pamiętaj tylko, że ostatecznie wszystko będzie zależało od konkretnych ustawień w aparacie i jego możliwości:
- Do fotografowania i filmowania raczej nie warto już dziś kupować kart wolniejszych, niż U3 / V30. Pozwalają filmować w rozdzielczości Full HD (1920×1080), a przy odpowiednich ustawieniach nawet w 4K.
- Jeśli poważnie myślisz o filmowaniu w 4K z wykorzystaniem pełni możliwości sprzętu, to pomyśl raczej o karcie z oznaczeniem minimum V60.
- V60 z kolei będzie minimum dla filmowania w 8K, do którego lepiej kupić kartę V90.
- Pamiętaj, że na prędkość zapisu ma wpływ też obchodzenie się z kartą (nie kasuj z niej niczego podczas fotografowania/filmowania, a przed każdym użyciem sformatuj).
I to w zasadzie tyle. Jeśli coś jest niejasne, pisz do nas śmiało lub zostaw komentarz!
Dodaj komentarz