Za jasne lub za ciemne zdjęcie?

Jeśli ustawisz aparat w jeden z trybów automatycznych, to on będzie robił zdjęcia raz lepiej, raz gorzej, a jeszcze innym razem fatalnie. Najbardziej rzuca się w oczy jasność, kontrast i kolory. Dziś zajmijmy się jasnością. Jak zwykle, zapraszamy do komentowania i zadawania pytań!

Aparat stara się robić tak, żeby zdjęcie wyglądało „średnio dobrze”, czyli żeby nie było ani za ciemne, ani za jasne. Wszystko jest w porządku, dopóki fotografujesz właśnie takie sceny – ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne. Ale jeśli wejdziesz do mrocznego lasu lub na słoneczna plażę, albo na śnieżny stok narciarski w pełnym słońcu, efekt działania automatu będzie słaby. Zarówno mroczny las jak i słoneczna plaża wyjdą podobnie „średnio dobrze”, czyli las zostanie przez aparat niepotrzebnie rozjaśniony, a plaża przyciemniona. I teraz już wiesz, dlaczego zdjęcia ze słonecznego urlopu są „dziwnie za ciemne”.

Czas zmusić automatykę do robienia lepszych zdjęć. Znajdź w swoim aparacie guzik lub ustawienie w menu, które się nazywa „kompensacja / korekta / korekcja ekspozycji”. Po polsku – „jaśniej / ciemniej”. Szukaj guzika lub ikonki z plusem i minusem (ale bez błyskawicy, bo tamto dotyczy lampy błyskowej, nią zajmiemy się kiedy indziej). W różnych aparatach jest to w różnych miejscach. To może być guzik, kółko, albo jakaś opcja w menu. Czasem nie jest w ogóle oznaczone i trzeba użyć któregoś z pokręteł, które masz pod kciukiem lub palcem wskazującym. W aparatach, które zasługują na miano przyjaznych użytkownikowi, ten guzik jest na wierzchu, jest oznakowany i jest łatwo dostępny. I nie przypadkiem, bo to dla fotografa jedna z najważniejszych opcji w aparacie.

Za jasne lub za ciemne zdjęcie? 1
Różne aparaty mają różne sterowanie. Powyżej przykład, gdzie zazwyczaj znajdziesz “kompensację ekspozycji” w aparatach Fuji i Nikona.

Teraz wystarczy, że wprowadzisz odpowiednią poprawkę. W większości aparatów można ją ustawić w zakresie plus lub minus 2, 3 lub 5. W górnej części powyższego zdjęcia widzisz Fuji X-T3 i jej pokrętło kompensacji ekspozycji. Możesz wprowadzić poprawkę od -3 do +3 (a ustawiając pokrętło na literkę „C” nawet więcej). Nie musisz na razie wiedzieć, co te cyferki oznaczają. Wystarczy, że wiesz, że plus oznacza „jaśniej”, a minus „ciemniej”. Po prostu poeksperymentuj, od razu zobaczysz, o co chodzi.

Uwaga: kompensacja ekspozycji może nie działać przy niektórych ustawieniach aparatu. Gdyby tak się stało, sprawdź w instrukcji lub spytaj nas.

Na koniec: pamiętaj, żeby po zrobieniu zdjęcia ustawić kompensację ekspozycji z powrotem na zero.

Jeśli masz kłopot ze znalezieniem tej funkcji w swoim aparacie, albo nie uzyskujesz odpowiednich efektów, zapraszamy do komentowania i zadawania pytań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *